جواهرده جواهری در ایران

جواهرده جواهری در ایران

در27 کیلومتری رامسر واقع در استان مازندران به سمت جنوب غرب پس از طی مسافتی پر پیچ و خم در جاده ای دلفریب و رویایی به بهشت ییلاقات ایران می رسیم.روستای جواهر ده رامسر مثل نگینی در بین جنگل های “سخت سر” خودنمایی میکند و یکی از محبوب ترین روستاهای ایران است.

جواهر ده و مسیر افسونگرش در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده است . رضا شاه برای سهولت رسیدن به روستا، دستور ساختن این مسیر را به مهندسین مجرب آلمانی داده بود و حال با گذشت این همه سال جواهرده به عقیده خیلی ها تکه‌ای از بهشت است، جایی که بیشترین و ماندگارترین تصویر آن جنگل های مه آلوداش است.

 

علت نامگذاری جواهرده

بنا به گفته ی عده ای چند اولین حاکم اینجا زنی بود به نام جواهر که بعدها اسمش را برای دهکده به یادگار گذاشت، ولی قصه‌ای دیگر می‌گوید اینجا «جورده» بوده که بعدها به «جواهر ده» معروف شده بود.  جورده به معنی ده بالا، ولی قصه‌ای دیگر می‌گویند بعلت پیدا شدن گنج و جواهر در خاک های این منطقه  نامش را جواهرده گذاشته اند، این شایعه آنقدر قوت گرفته که تا همین چند وقت پیش همینکه از کنار رودخانه صفارود رد می‌شدید مردمی را می دیدید که در آب خم شده و دنبال تکه‌ای گنج بودند

جاذبه های گردشگری روستای جواهرده

1-آبشارها و چشمه های روستای جواهرده

چندین چشمه از جمله چشمه‌های سلیمان، برشی و کوه کنین، آب آشامیدنی روستا را تامین می کنند و طراوت و شادابی را در رگ‌های روستا جاری می‌سازند. آب این چشمه ها در قدیم به همت افراد خیرخواه به داخل روستا هدایت شده است.

2-جنگل، مراتع و قله های روستای جواهرده

با گذشتن از مسیر جنگلی و سحرانگیز جاده جواهرده، هنگامی که به این روستای شگفت انگیز نزدیک می شویم، کم کم از پوشش گیاهی جنگلی کاسته شده و بر مراتع و چمنزارهای آن افزوده می شود. قله های سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس)، واژک سه براره رژه (رجه) و قله سماموس، بلندترین قله رامسر، با گردن‌هایی افراشته، از دیدنی‌های جواهرده هستند.

3-مسجد آیینه

امروز اکثر مردم، روستای جواهرده را به دلیل آب و هوا و طبیعت تماشایی آن می شناسند؛ اما تا چند دهه قبل مسجد آدینه با قدمتی 700 ساله، خود یکی از جاذبه های اصلی این روستا به شمار می آمد. مردم از دور و نزدیک به دیدن آن می آمدند و در مراسم مربوط به آن شرکت می کردند. این مسجد قدیمی چندین بار توسط بلایای طبیعی آسیب دید؛ اما اصلی ترین آسیب در سال های اخیر به دلیل برخورد صاعقه با درخت زبان گنجشکِ کنار آن و آتش سوزی کل مسجد، به آن وارد شد. ساختمان فعلی مسجد آدینه بعد از این آتش سوزی دوباره ساخته و در ورودی روستای جواهرده پذیرای مسافران و مردم شد.

4-گورهای تاریخی گبری

به هنگام سفر به روستای جواهرده شاید یکی از آخرین دیدنی هایی که به ذهن انسان می رسد بازدید از گورهای تاریخی گبری دو تا سه هزار ساله است که بیانگر قدمت کهن این روستاست. پیشینه گورهای گبری که در سرتاسر روستای جواهرده و روستاهای اطراف آن دیده می شوند به هخامنشیان و زرتشتیان بازمی گردد

 گبر، نامی بود که مردم در قدیم به مردم غیر مسلمان پیش از خود می گفتند؛ اما بعدتر این نام به اشتباه به کافران اتلاق و میراث چند هزار ساله گبریان به انحراف کشیده شد. این گورهای تاریخی به شکل سرداب یا خمره ای ساخته شده و گنجینه هایی از زندگی روزمره یا اشیا گرانقیمت مردم آن زمان را در خود جای داده بودند

 

دیدنی هایی در مسیر روستای جواهرده

1-آبشارهای فصلی و دایمی

2-بوستان جنگلی صفارود و آب معدن

3-دریاچه قو

آب و هوای روستای جواهرده

روستای جواهرده در 2000 متری سطح دریا قرار گرفته است و در اواخر بهار و تابستان ها هوایی معتدل و در بقیه سال، هوایی سرد دارد. میانگین دما در آن بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد متغیر است .این روستا در سال های نه چندان دور تنها 4 ماه از سال، ماه آخر بهار و تابستان، برای حضور مسافران و مردم عادی و محلی قابل سکونت بود اما امروزه به دلیل وجود امکانات بیشتر این مدت زمان افزایش پیدا کرده است و می توان زمان بیشتری از ماندن در اینجا لذت برد.

بهترین زمان سفر

برای سفر به جواهرده بهترین زمان آخر خرداد و سه ماه تابستان است. در این زمان برف ها آب شده اند، سرسبزی به اوج خود رسیده و مسیر و راه هموار است.

 

اقامت در روستای جواهرده

از امکانات خوب روستای جواهرده شرایط اقامتی آن است، هتل ها و اقامت گاههای بوم گردی و ویلاهای دربست و اتاق های اجاره ای خیال شما را برای ماندن در جواهرده راحت می کند؛ اما برای اقامت در روستای جواهرده هرگز به کمپینگ و اقامت در چادر فکر نکنید مگر اینکه امکانات گرمایشی، پتوی کافی و لباس گرم داشته و با شرایط بیرون ماندن در هوای سرد نیز آشنا باشید. شب های جواهرده حتی در تابستان بسیار سرد است.

 

1397/07/08
منبع :
تعداد بازدید 909
   مجله
درباره ما

هتل یاب 24،شبکه رزواسیون هتل -گشت و ترانسفر است که از سال 1395، امکان رزرو هتل در بیش از هفتصد هتل و هتل آپارتمان را برای مسافرین فراهم می کند که شامل همه مسیرهای پرسفر داخلی از جمله هتل های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، کیش، مازندران، گیلان، تبریز، اهواز، کردستان، کلاردشت و بسیاری از هتل آپارتمان های قابل قبول در سراسر کشور می شود. تمامي فعالیتهای مربوط به رزرو این سامانه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است

تماس با ما

شیراز - خیابان 7 تیر - ابتدای هدایت غربی - طبقه فوقانی بانک رفاه - دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری خورشید جهان

09029922245/07132308080

09171202245

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
ملت
خانم پریسا رابط
5875486451