تخت جمشید نماد شکوه و جلال ایران

تخت جمشید نماد شکوه و جلال ایران

تخت جمشید در استان فارس روی صفحه‌ای که بیش از 125000 مترمربع وسعت دارد واقع است . این صفحه بر فراز صخره‌ای  که از سمت شرق پشت به کوه مهد (میترا/رحمت) از شمال، جنوب و غرب، درون جلگه‌ی مرودشت است و شکل آن مثل یک چهارضلعی است. طول تخت جمشید برابر با طول آکروپولیس وعرض آن چهار تا پنج برابر آکروپولیس آتن است.

 

تخت جمشید فارس

علت نامگذاری تخت جمشید

براساس سنگ‌ نوشته‌های کشف‌ شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی مانده‌اند، نشان می‌دهند که در آن زمان این‌جا صد ستون نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، جمشید پادشاه اسطوره‌ی ایران ، جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در این‌جا بر روی تخت‌ها و روی دست افراد در سنگ نگاره‌ها نشان داده شده است، جمشید بوده بدین جهت این‌جا را تخت جمشید نامیدند. اروپاییان هم به این مکان پرسپولیس به معنای «مرکز تمدن پارس» یا «شهر پارسیان»می گفتند.

ساخت تخت جمشید

ساخت تخت‌جمشید که یکی از برترین بنا‌های تاریخی جهان است، در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش شروع شد و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان اولیه‌ی آن داده شد.

براساس خشت نوشته‌های پیدا شده در آنجا، تمام کسانی که در تخت جمشید کار می‌کردند، حقوق دریافت می‌کردند و در آن زمان بیمه بوده‌اند. جالب است بدانبد که حتی زنان هم در ساخت تخت جمشید مشارکت داشته‌اند.

بناکردن تخت جمشید در سال ۵۱۲ قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن ۱۵۰ سال  طول کشید.  در طی این مدت معماران و هنرمندان از چهار گوشه‌ی ایران پهناور گرد آمدند تا با مصالح و معماری خاص خود، بنایی را بیافرینند که نه در آن زمان و نه هیچ زمان دیگر نمونه‌ای نداشته و نخواهد داشت.

 

عکس تخت جمشید

کاخ های تخت جمشید

کاخ آپادانا:در میان کاخ های متعدد تخت جمشید,کاخ آپادانا از قدمت و شکوه بیشتری برخورداراست.

کاخ هدیش :هدیش به معنای جای بلند است و چون نام همسر دوم خشایارشا، هدیش بوده، این کاخ نیزاین چنین نامگذاری شد. کاخ هدیش در جنوبی ترین و مرتفع ترین بخش صفه تخت جمشید قرار دارد و کاخ خصوصی خشایارشا بوده است.

کاخ ملکه :کاخ ملکه توسط خشایارشا ساخته شده و به نسبت سایر بناها در ارتفاع پایین تری قرار گرفته است.

کاخ هـ : کاخ ه یا کاخ اچ یکی از تالارهای تخت جمشید بوده که در جنوب غربی تخت گاه و در غرب کاخ هدیش قرار گرفته است.

کاخ تچر : کاخ دیگری که همزمان با آپادانا ساخته شده، کاخ داریوش یا همان کاخ تچر است که به دلیل آنکه با سنگ های صیقلی ساخته شده، معاصران آن را تالار آینه نامیده اند.

کاخ سه در :کاخ سه در، تالار شورا، دروازه شاهان، سه دروازه، سه دری یا کاخ مرکزی، در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید قرار دارد. کاخ سه در، توسط سه درگاه و چند راهرو به کاخ های دیگر راه می یابد و از این جهت آن را کاخ مرکزی و یا سه دری نیز می خوانند.

کاخ صد ستون : از دیگر کاخ های مهم تخت جمشید، کاخ صد ستون است که ساختن آن توسط خشایارشا در حدود سال ۴۷۰ پیش از میلاد آغاز شده و بیست سال به طول انجامید.

کاخ شورا : احتمالا شاه در اینجا با بزرگان به بحث و مشورت می پرداخته و با توجه به نقوش حجاری شده، شاه از یکی از دروازه ها وارد شده و از دو دروازه دیگر خارج می شده است.

نقش رستم : در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید، نقش رستم قرار دارد؛ این مکان، آرامگاه شاهانی همچون داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم بوده و آرامگاه پنجم نیز نیمه کاره باقی مانده است که احتمالا به داریوش سوم تعلق دارد.

دروازه ملل : پلکان ورودی اصلی تخت جمشید که در شمال غربی این بنا واقع شده است، توسط خشایارشا ساخته شده و جمعا تعداد ۱۱۱ پله در هر سمت دارد. برای حرکت آسان افراد بسیار مناسب طراحی و اجرا شده است .در بالای پلکان اصلی، دروازه ملل قرار دارد که کتیبه ای به سه زبان پارسی باستانی، عیلامی و بابلی در سر در آن قرارگرفته است.

موزه تخت جمشید:بنای موزه تخت جمشید، کهن ترین بنای ایران بوده که مرمت شده و به موزه اختصاص یافته است که شامل یک ایوان، دو نگارخانه و یک تالار است

سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سر، نگه می دارد. موزه تخت جمشید در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۸۱، مصادف با روز جهانی موزه، افتتاح شد.

 

دروازه ملل تخت جمشید

اقامت در هتل های نزدیک به تخت جمشید

اگر قصد اقامت در هتل های نزدیک تخت جمشید و یا نقش رستم را دارید ما در سامانه hotelyab24.com هتل های مجاور به این مرکز گردشگری تاریخی استان فارس را به شما معرفی کرده ایم.

1-هتل آپادانا تخت جمشید:

هتل آپادانا تخت جمشید مرودشت دارای امکانات مناسبی جهت اقامت و رفاه مسافران و گردشگران عزیز می باشد. وجود راهنمای صوتی بازدید از تخت جمشید به دوزبان فارسی و انگلیسی به همراه نقشه آن امکان بازدید آگاهانه بدون ایجاد گمراهی را برای مسافرین را دارد.هتل آپادانا تخت جمشید در میان باغی به وسعت 10000 متر مربع قرارگرفته است.. عمده‌تر‌ین مصالح به‌کار رفته در بنا، آجر و خشت است. همچنین سنگهای به کار رفته در محوطه از کوه رحمت، که منبع اصلی ساخت ستون‌ها و نقش برجسته‌های موجود در تخت جمشید است، استخراج شده است.

2-هتل جهانگردی تخت جمشید:

منطقه مرودشت به دلیل قرار گیری در کمترین فاصله از بنای تاریخی تخت جمشید سایت اقامتی این بنا به شمار می رود.جانمایی هتل جهانگردی تخت جمشیدمرودشت به گونه ای است که کمترین فاصله را تا این بنای تاریخی دارد. دسترسی این هتل به دلیل رویکرد ساخت آن که نزدیکی به بنای تاریخی بوده است به گونه ای است که با مراکز تفریحی و رستورانی و خدماتی حدود 6 کیلومتر فاصله دارد.

 

 

1397/07/08
منبع :
تعداد بازدید 430
   مجله
درباره ما

هتل یاب 24،شبکه رزواسیون هتل -گشت و ترانسفر است که از سال 1395، امکان رزرو هتل در بیش از هفتصد هتل و هتل آپارتمان را برای مسافرین فراهم می کند که شامل همه مسیرهای پرسفر داخلی از جمله هتل های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، کیش، مازندران، گیلان، تبریز، اهواز، کردستان، کلاردشت و بسیاری از هتل آپارتمان های قابل قبول در سراسر کشور می شود. تمامي فعالیتهای مربوط به رزرو این سامانه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است

تماس با ما

شیراز - خیابان 7 تیر - ابتدای هدایت غربی - طبقه فوقانی بانک رفاه - دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری خورشید جهان

09029922245/07132308080

09171202245

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
ملت
خانم پریسا رابط
5875486451