تنگه رغز

تنگه رغز

 

تنگه رغز

معرفی تنگه رغز

تنگ رغز یکی از زیباترین مناطق گردشگری بکر در استان فارس در فاصله 30 کیلومتری شهرستان حسن آباد داراب قرار گرفته است که هیجان سفر های  طبیعت گردی را به معنای واقعی در این تنگه می توانید حس کنید. از لحاظ لغوی رغز به معنای راه بکر و مسیر لغزنده هست که این معنا کاملا برای این منطقه تعریف شده است.

این مکان پر از آبشارهای مرتفع و چشمه های زلال آب هست که هیجان آب نوردی و رفتینگ را میتوانید به وضوح لمس کنید.

دور تا دور این تنگه را دیوارهای بلند محصور کرده  که در حدود 64 آبشار با ارتفاع های مختلفاز 65 متر تا حدود 5 متر در این تنگه وجود دارد که تنها 14 آبشار قابل استفاده برای عموم می باشد.

حوضچه های رغز نیز دارای عمق های متفاوتی است. عمیق ترین حوضچه عمقی در حدود ۲۰ متر دارد و کم عمق ترین حوضچه عمقی در حدود ۶ متر دارد.

وضعیت آب و هوایی تنگه رغز

گرمای هوا در بین این آبشارها و حوضچه ها نیز یکسان نیست.گاها در بین برخی آبشارها مثل آبشار نگین هوا به شدت سرد و برخی دیگر آفتاب سوزان می تابد.قابل ذکر استتوجه به وضعیت آب و هوایی و شرایط جوی شود

بهترین زمان ها برای عزیمت به این منطقه از اردیبهشت ماه تا اواسط مهرماه می باشد تا خنکای این مکان گرمای فصلی را برای مسافرین به هیجانی در بهشت تبدیل کند..

آب چشمه های رغز پس از طی مسافت 5 کیلومتری و ایجاد مناظر خارق العاده بکر خود را به پای کوه می رساند.

 

تنگه رغز

آبشار های تنگه رغز:

آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر

آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر

آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷ متر

آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر

آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر

آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر

آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر

آبشار دماغه به ارتفاع ۱۲ متر

آبشار جام به ارتفاع ۹ متر

آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر

آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر

آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر

برای سفر به تنگه رغز نکات زیر را رعایت نمایید

به همراه داشتن یک بی واک و کیسه خواب حتی الامکان ضد آب برای حمل راحتتر در طی مسیر و ملحفه در صورت سرد شدن احتمالی هوا

افراد حتی المقدور به شنا و کوه نوردی تسلط داشته باشند

داشتن جلیقه نجات و صندل های طبیعت گردی پشت و جلو بسته

مسیر دسترسی به تنگه رغز

برای رسیدن به تنگه رغزدر وهله اول  باید خود را باید به شهرستان داراب استان فارس برسانید، پس از آن با طی مسافت حدود ۳۵ کیلومتری از جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه می‌رسید.

مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود. پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و زمانی در حدود ۲ ساعت، مسیر خاکی به پایان می‌رسد و پیمودن ادامه مسیر با پیاده روی میسر است. از سمت راست جاده شروع به پیاده‌روی کنید به چشمه ای به نام یدک می‌رسید. ادامه مسیر بدون شیب است. رفته‌رفته شیب بیشتر می‌شود و در نهایت به سراشیبی مبدل می شود، با عبور از روی سنگ‌های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه تنگه رغز خواهید ‌رسید.

 

 

 

 

1397/03/28
منبع :
تعداد بازدید 457
   مجله
درباره ما

هتل یاب 24،شبکه رزواسیون هتل -گشت و ترانسفر است که از سال 1395، امکان رزرو هتل در بیش از هفتصد هتل و هتل آپارتمان را برای مسافرین فراهم می کند که شامل همه مسیرهای پرسفر داخلی از جمله هتل های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، کیش، مازندران، گیلان، تبریز، اهواز، کردستان، کلاردشت و بسیاری از هتل آپارتمان های قابل قبول در سراسر کشور می شود. تمامي فعالیتهای مربوط به رزرو این سامانه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است

تماس با ما

شیراز - خیابان 7 تیر - ابتدای هدایت غربی - طبقه فوقانی بانک رفاه - دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری خورشید جهان

09029922245/07132308080

09171202245

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
ملت
خانم پریسا رابط
5875486451